"Türkiye' nin E-Lojistik Portalı"

www.e-lojistik.net

YÜK BİLDİRİM

Dünyanın neresinde olursanız olun, yüzlerce nakliye firmasına tek bir adresten ulaşın.

 

BOŞ ARAÇ
BİLDİRİM

Yüzlerce üyesi bulunan web
sitemize uygun durumdaki
araçlarınızı bildirin, kazançlı
çıkın.

 
free

ÜYELİK

Her geçen gün üye sayısını
arttıran, taşımacılarla yük
sahiplerini buluşturan
Türkiye’ nin öncü lojistik
portalında siz de yerinizi alın.
Üstelik tamamen ücretsiz.

 

Üye Girişi

 Eposta :
 Şifre :
   
 
     Parolamı unuttum Şifremi Unuttum

LOJİSTİK ırak lojistik ırak nakliye ırak nakliye firmaları özbekistan nakliye firmaları

Lojistik Kelimesi’nin Köküne bakıldığı zaman; Latin dilinden türediği anlaşılmaktadır. “Logic” yani Türkçe anlamı ; “Mantık”  ile “Statics” (İstatistik) kelimelerinin birleşmesinden oluştuğu görülmektedir. Mantık ve istatistik işlevleri günümüzde her anlamda çok sık kullanılan işlevlerdir.  İki kelimenin birleşiminden ise ortaya çıkan kelime: ” Mantıklı istatistik” veya Mantıklı Hesap olarak da düşünülebilir.  Lojistiğin ilk olarak Askeri Alanda Kullanıldığı ise, Lojistiğin geçmişi ile ilgili ilk bilinen en önemli Bilgidir.

Lojistik kavramının genel geçer bir  tanımı bulunmaktadır.  Bu tanıma göre Lojistik: müşteri’nin, mal  veya hizmet talep edenin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile, Başlangıç noktasından nihai son noktasına kadar geçen tüm süreçlerin toplamıdır. Bu süreç sayıları oldukça fazla olduğundan genel geçer tanımda bahsedilmemiştir. Gelişen teknolojiye ayak uyduran çoğu gelişmiş ülkelerde Lojistik sektörüne hak ettiği değer verilmiş, aynı zamanda Tüm Lojistik süreçlere Teknoloji ve Toplam Kalite yönetiminden de Faydalanılarak işlevsellik kazandırılmıştır. Yine Aynı Firmalar, Daha sonraki süreçlerde Ayrı iş kollarına sahip farklı amaçlar ile faaliyet gösteren şirketlerin her birine Lojistik işlevler katarak tek çatı altında toplamaya başlamıştır. Örneğin: Gömlek üretimi Yapan bir Fabrika, Üretimi gerçekleştirebilmek için, Gömleği oluşturan hammadde ipliği en uygun fiyata ve en uygun kaliteye göre Satın alarak, Üretim stoklarına veya Direkt Üretim sürecine katmak zorundadır.  Burada iki Lojistik İşlevi göze çarpmaktadır. Birincisi: Satınalma işlevi, ikincisi ise Stok ,Depolama veya Envanter Yönetimi’dir.  İplik gibi pek çok hammadde bu üretimde aynı yöntem ile Satın alınarak, farklı envanterlerde Kontrol altında tutulup, Üretime sevk edilecektir.  Üretim bittikten sonra nihai tüketim malı yani Gömlek, Tekrar Depo Stok veya Envanter Yönetimine Tabi tutulmak zorundadır. Ancak bu seferki stok, üretim stoğu değil, Satışa hazır veya Genel Stoklarda Tutulacaktır. Ancak işlev yine Lojistik işlevidir. Yine aynı fabrika’nın Mallarını yüklü bir şekilde yurt dışına ihraç ettiğini düşünelim. Üretim bittikten sonra İhracat yapılabilmesi için malların öncelikle Yurtdışı’nda ki müşteriye doğru zamanda doğru şekilde Pazarlanıp, gönderilmesi gerekecektir. Fabrika burada Gümrük ve Nakliye işlevlerine ihtiyaç duyacaktır. Ancak Fabrika’nın üretmiş olduğu mallar’ın Direkt kendine ait mallar olduğunu ve ihracat sayısının Oldukça fazla olduğunu varsayar isek, Fabrika Kendi Nakliyesini ve Özel Antreposunu Açıp, Nakliye, Gümrük veya Ardiye Masraflarını Minimum seviye’ye indirerek yapmış olduğu sürekli ihracat’tan Elde edeceği gelir Katbekat artacaktır.  Burada Lojistiğin iki önemli işlevi olan Nakliye ve Antrepo işlevlerinden bahsedilmektedir. (Bknz.C-1 Yetki belgesi  ile C Tipi Antrepo)

Burada görüldüğü gibi Fabrika Lojistik Sektörü’nün dört önemli işlevini bir araya toplamıştır. Ancak Lojistik işlevleri bahsedilen dört işlev’den ibaret değildir. Lojistiğin elemanlarını;

  1. Depolama
  2. Taşıma
  3. Gümrükleme
  4. Nakliye
  5. Stok ve Satınalma
  6. Ambalajlama
  7. Fiziksel dağıtım
  8. Bilgi ve kontrol
  9. Müşteri hizmetleri

Olarak sıralamak mümkündür. Çok geniş bir süreç ve elemanlara sahip olan Lojistik Kavramı, bilindiği üzere Sadece Taşımacılıktan ibaret değildir. Şöyle özetleyebiliriz ki Lojistik; Tek veya Farklı işkollarına sahip olan işletmelerin Temeli’dir. Lojistik günümüzde hemen hemen tüm firmaların kullandığı bir işlevdir. Geniş zamanlı bir Unsur olan Lojistik, özellikle arz ve Talep hususunun ana noktasını oluşturmaktadır.  "Lojistik Nefes Gibidir Kesilince Hissedilir"